3.7/515 Puan

Farmasi Hindiba Kahve 16x2g

Hindiba, radika, Frenk salatası, aslan dişi, gelin göbeği, güneğik isimleriyle de anılan; beyaz, pembe genellikle parlak mavi renkli, çok yıllık otsu bir bitkidir.

Protein, yağ, karbonhidrat içeriğiyle oldukça besleyici bir özelliğe sahip hindiba da; çinko, demir, fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum gibi mineraller; A, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminleri de bulunur. İçerdiği inülin önemli bir prebiyotik lif kaynağıdır. İnülin, kabızlık, reflü, hazımsızlık gibi bağırsak ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında sindirimi kolaylaştırmak amacıyla kullanılır. Hindiba, günümüzde en çok inülin elde edilen kaynak olması sebebiyle endüstriyel bitki kategorisindedir.

Tarihi eski Mısır uygarlığına kadar uzanan; İbn-i Sina’nın tıp kitaplarında adı geçen hindibanın faydaları saymakla bitmez. Kanseri önlemede, kanı temizlemede, kalp hastalıklarında, karaciğer rahatsızlıklarında faydalı olduğu ispatlanmıştır. Deri kaşıntılarına iyi geldiği, ağrıyı azalttığı, idrarı söktürdüğü, göz iltihaplarını kuruttuğu, kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. En çok da metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamakta kullanılır. Bu özelliği dolayısıyla; özellikle zayıflamak isteyenlerin listelerinde bulunan önemli bir üründür.

Yeşil yaprakları salata olarak yenilebilir. Çiçekleri koparıldıktan sora sapları çiğnenebilir, Kökleri ise kaynatıldıktan sonra içilebilir.

Evde kendi kahvenizi yapmak isterseniz önce hindiba kökleri temizlenir. Tavada sote edilir. Öğütülerek toz haline getirilir. İçmek istenildiğinde sıcak su içerisine eklenerek 7 ila 15 dakika demlenir. Krema veya bal tatlandırıcı olarak eklenebilir.

Ancak gerek doğada Mart- Nisan veya Ağustos – Eylül aylarında toplama imkânı olmayanlar için; gerek bu zahmete katlanmayacaklar için hazır hindiba kahvesi de vardır. Birçok kahve markası arasından damak tadınıza hitap eden kahveyi tercih edebilirsiniz.

Hazırlanışı çok basittir ve içimi lezzetlidir. Bir fincan suya 1-2 çay kaşığı hindiba kahve tozu karıştırılarak hazırlanır. İsteğe göre içerisine kahve de konabilir. Soğuk ve sıcak tüketilebilir.

Fazla kafein vücutta mide bulantısı, uykusuzluk ve kalp çarpıntısı yaptığından; kafein bağımlılığından kurtulmak isteyenler için iyi bir alternatiftir. Savaş ve buhran dönemlerinde de kahve yerine ikame olarak kullanılmıştır.

Ancak çocukların, emzikli kadınların ve rahim kaslarını gevşettiği için hamilerin kullanması pek önerilmez. Çok kullanımı ishale neden olacağı için kullanılan miktar iyi ayarlanmalıdır. Alerjisi olanlar da tüketimden kaçınmalıdır.

Ürün Kodu: 9700827

Satın Al